Úspěchy českého minigolfu na mezinárodní scéně

Jak již bylo ve stručné historii zmíněno, hned při druhé účasti našich minigolfistů na Mistrovství Evropy, dosáhli naši sportovci na medailové úspěchy. Pojďme si připomenout ještě některé další:

Europa Cup

V roce 1996 se tento turnaj koná na hřišti v Bystřici pod Hostýnem. Znalost domácího hřiště se stává základem pro vítězství domácího družstva žen. Úspěch na tomto turnaji ještě umocňuje mužský tým SKDG Chomutov, který končí na druhém místě.

Další výrazné úspěchy se pak datují do nedávných let. V roce 2010 se tento turnaj koná na velmi obtížném filcgolfovém hřišti ve Vídni a tým žen MGC ’90 Brno získává pro tým z ČR opět nejcennější medaili. O rok později si z italského městečka Vergiate přiváží pohár za 3. místo ženský tým 1.DGC Bystřice pod Hostýnem a v roce 2012 se daří v portugalské Vizele navázat na tyto úspěchy i mužskému týmu, kdy SK Tempo Praha končí po napínavém souboji na bronzové příčce. Ač je EuropaCup výhradně týmovou soutěží, na posledně zmiňovaném turnaji ve Vizele se hráči Karlu Molnárovi ml. daří zapsat do historie minigolfu, neboť zahraje v průběhu turnaje několik nových světových rekordů na hřišti s betonovým povrchem.

V roce 2013 se pořádání tohoto turnaje vrací do Česka, konkrétně do Holešova a "domácí" prostředí využívá český mistr SK Tempo Praha k obhajobě bronzových medailí. I v roce 2014 se v německém městečku Schriesheim prosazuje český tým, tentokráte ženský. Tým MGC '90 Brno získává stříbrné madaile až po rozstřelu na dodatečné jamce. Ani mužský tým českého mistra MGC Olomouc není daleko od zisku cenného kovu a končí na 4.místě. A zde je opět třeba vyzdvihnout výkon hráče Pavla Gerži, který podal ze všech hráčů nejlepší výkon s průměrem 18,9 na kolo.

V letech 2015 ani 2016 nedosáhlo ženské družstvo ani mužské družstvo žádných medailových pozic. MGC Olomouc (muži) se v nizozemské Appelschi i v Neutrablingu (Německo) umistila shodně na čtvrtých místech. Ani ženskému družstvu, 1. DGC Bystřice pod Hostýnem se nijak zvlášť nedařilo , kdy se umístilo na čtvrtém resp. na šestém místě. Zvrat ovšem přišel v roce 2017, kdy se obě družstva vydala do severní Itálie do městečka Lagundo. Bystřické družstvo žen zde totiž zvítězilo a navázalo na úspěch MGC ´90 Brno ve Vídni v roce 2010. Ani Olomouc nezůstala pozadu a poprvé ve své historii se umístila na medailové třetí pozici. České úspěchy završila Lenka Doleželová, která se stala nejlepší hráčkou turnaje ženských družstev (formálně se kategorie nevyhlašuje). V roce 2018 se na EC v Portě bohužel nepodařilo navázat na předchozí úspěchy. Družstva žen z Brna a z Bystřice pod Hostýnem se umístila na čtvrtém (resp. na sedmém) místě. Družstvu mužů, SK Tempo Praha, se podařilo postoupit do finálového dne, kde se v zahraniční konkurenci umístilo na šestém místě.

 

Mistrovství Evropy, Mistrovství světa – juniorská kategorie

V této kategorii zaznamenal český minigolf nejvíce svých úspěchů. Poprvé jsme se dočkali medailí z Mistrovství Evropy v roce 1992, kdy znalost domácího hřiště v Olomouci, využili chlapecké i dívčí družstvo k zisku stříbrných medailí. Úspěšná éra českého juniorského minigolfu však začíná v roce 1999. Dívčí tým získává v Košicích bronzové medaile a tento úspěch dokáže zopakovat i na následujících dvou šampionátech. V roce 2000 je navíc tento úspěch doprovázen i 2. místem Šárky Macháčkové a v roce 2001 3. místem chlapeckého týmu. To naše družstva opět využila znalost domácího hřiště, tentokrát v Praze. V roce 2002 se sice česká výprava vrátila bez medailí, ale vynahradila si to hned v následujících letech. Chlapecký tým v roce 2003 získává stříbrné medaile a stupně vítězů neopouští ani v následujících 5 letech, kdy vždy končí na bronzovém stupínku. Dívčí tým za stejné období sice přiváží o dvě medaile míň, ale jejich úspěch je zřejmě ještě vetší, neboť v roce 2007 vybojují titul Mistryň Evropy ve švédském Södertälje a v roce 2008 titul Mistryň světa v maďarské metropoli Budapešti. Týmové úspěchy bývají předzvěstí těch individuálních. V těchto letech se tedy naši reprezentanti vrací i s medailemi z kategorie jednotlivců. Rok 2004 a 3. místo pro Karla Molnára; rok 2005 a titul Mistra Evropy pro Karla Molnára a 3. místo pro Martina Ječného; rok 2006 pak 2. místo Karel Molnár a 3. místo Karina Dobrovolná. V roce 2007 se pak poprvé v historii v individuálních kategoriích rozhoduje titulu mistra/mistryně Evropy/světa ve hře na jamky. Až poslední souboj prohrává Jana Nakládalová a stává se vicemistryní Evropy. Boj o bronzovou medaili vyhrává Simona Handlová, která stejné umístění zopakuje i v následujícím roce na již zmíněném Mistrovství světa v Budapešti.

Co se nepovedlo v roce 2007 Janě Nakládalové, daří se o šest let později Karolíně Jandové, která ovládla hru na jamky a krom toho si ještě přiváží stříbro ze soutěže na rány. Úspěch naší reprezentace v portugalském Portelu ještě zvýrazňuje 3.místo chlapeckého týmu.

V roce 2015, kdy se má konat ME v Ostravě, přebírá funkci šeftrenéra juniorské reprezentace Milan Lipmann, desítkami let prověřený trenér, který s českou juniorskou reprezentací dosáhne nevídaných úspěchů. Junioři totiž poprvé v historii vítězí a získávají zlatou medaili. Dokázali v posledním kole porazit i odvěké soupeře, Němce, o 5 úderů. Hned další den do sbírky medailí přidávají Alena Doleželová a Ondřej Škaloud další dvě zlaté medaile a oba se ve své kategorii stávají Mistry Evropy.

Hned další rok se koná Mistrovství světa juniorů v rakouském Bischofshofenu. Zde juniorské družstvo získává bronzovou medaili. Ondřej Škaloud dosahuje dalšího milníku – stává se dvojnásobným mistrem světa. Vyhrává totiž jak ve hře na rány, tak v KO systému. Alena Doleželová k tomu přidává další zlatou medaili a rovněž se stává mistryní světa.

V roce 2017 odjíždí juniorská reprezentace na ME do Askimu ve Švédsku. Zde opět získává chlapecké družstvo bronzovou medaili a končí tak za druhými Němci a prvními Švédy. Alena Doleželová získává stříbrnou medaili v kategorii juniorek.

Juniorská reprezentace v roce 2018 dosáhla fantastických výsledků na domácím MS v Chebu. Juniorky se po 10 letech dočkaly medaile a to rovnou té nejvyšší, když v těžké zahraniční konkurenci opanovaly soutěž družstev. Pozadu nezůstalo ani družstvo juniorů, které si z Chebu odvezlo bronzovou medaili. Ještě úspěšnější však byla kategorie jednotlivců. Dvě nové mistryně světa jsou právě z České republiky. Alena Doleželová dokázala zvítězit ve „hře na rány“ a její týmová kolegyně, Monika Minaříková, překvapivě vyhrála „hru na jamky“ a rovněž si z Chebu odvezla zlatý kov. Druhá zmiňovaná juniorka získala ještě bronzovou medaili ve „hře na rány“.

     

Mistrovství Evropy, Mistrovství světa – kategorie dospělých

Krom dříve uvedeného úspěchu z Mistrovství Evropy v roce 1987, kdy tým mužů vybojoval stříbrné medaile a Petr Cipro se stal mistrem Evropy, je určitě nutné zmínit 2. místo Aleše Vítka z roku 1993, kdy se konalo první Mistrovství světa ve švédském Askimu, bronz českého ženského družstva z roku 1994 a stříbrný úspěch mužského družstva z Porta v roce 1998.  Na tyto medaile se pak daří navázat v roce 2013 v německém Bad Münderu, 3. místo družstvo žen, a v roce 2014 v německém Neutraublingu, 3. místo družstvo mužů a titul Mistra Evropy pro Karla Molnára ml. ve hře na rány.

V roce 2015 se dospělá reprezentace zúčastnila MS v Lahti, kde navázala na úspěchy z minulých let. Źeny se umístily na třetím místě. Bronzovou medaili získalo i družstvo mužů. Martin Ječný v náročných podmínkách jednotlivců dokázal vybojovat čtvrté místo, kdy v posledním kole zaostal o pouhé dva údery za třetím Sebastianem Pierkozem z Německa.

Další rok se konalo ME v portugalské Vizele. Družstvo mužů i žen zde v náročné konkurenci získalo shodně bronzovou medaili a navázalo tak na předchozí šnůru bronzových medailích z minulých let. Jana Nakládalová a Marián Straško přidali i individuální úspěchy. Oba vybojovali stříbrnou medaili – Jana ve hře na jamky (KO systém) a Marián v klasické hře na rány.

Jedním z nejúspěšnějších roků dospělé reprezentace se stal rok 2017. MS se konalo v Zatonu (Chorvatsko). Družstvo mužů po strhujícím závěru vybojovalo stříbrnou medaili – stalo se tak po 30 letech (naposledy v roce 1987 ve Vídni). Ženský tým opět získal bronzovou medaili. I kategorie jednotlivců byla velmi bohatá na medailové úspěchy. Eva Molnárová vyhrála v KO systému zlatou medaili a stala se mistryní světa k tomu ještě přidala bronzovou medaili ve hře na rány. V mužích ve hře na jamky byl úspěšný Ondřej Škaloud, který získal druhé místo. Podlehl až v závěrečném souboji s Frederikem Perssonem ze Švédska.

V roce 2018 zdárně na medailové úspěchy navázala i dospělá reprezentace na ME v italském Predazzu. V soutěži družstev se na vítězných pozicích již tradičně objevilo družstvo mužů, které získalo třetí místo. Družstvu žen se bohužel tak moc nedařilo a skončilo na místě šestém. Jen radost nám můžou dělat umístění našich hráčů v kategoriích jednotlivců. Martin Ječný se po skvělé hře umístil na třetím místě ve hře na rány a Alena Doleželová získala stříbrnou medaili ve hře na jamky.

Zdroj: Facebookové stránky SKDG Chomutov

 

Mistrovství Evropy – kategorie seniorů

V seniorské kategorii (nad 46 let) je pak nutné zmínit týmové úspěchy z let 1999 a 2010, kdy se šampionáty konaly v České republice a byla z toho pro ženský tým dvě třetí místa a pro mužský tým místo druhé a třetí. Mužský tým se pak na pódium vrací v roce 2014 ziskem bronzových medailí. V kategorii jednotlivců se pak na pódiové umístění dokázali probít v roce 1999 Ladislav Švihel a v roce 2011 Zdeněk Andr. Největšího úspěchu pak dosahuje Dagmar Hirschmannová v roce 2014 ziskem nejprve bronzu ve hře na rány a následně nejcennějšího kovu ve hře na jamky. 

V roce 2016 se čeští senioři umisťují na MS v Lahti na třetím místě za druhými Němci a prvními Švédy. Ještě o stupínek lepší, tedy 2. místo a stříbrnou medaili, získávají na ME v Chebu v roce 2017. Zde významného úspěchu dosahuje v kategorii seniorek i Eva Kadlecová, která se umisťuje na druhé pozici a získává tak rovněž stříbrnou medaili. 

I pro seniory byl rok 2018 bohatý na úspěchy. Na ME v Portelu (Portugalsko) se družstvo seniorů umístilo na skvělém 3. místě. Bronzovou medaili rovněž vybojoval Josef Vozár v kategorii seniorů.